Jesteś tutaj:

Piłsudski, jakiego nie znaliśmy

Data: 21.11.2017 r., godz. 13.20    819
Święto Niepodległości w Radzyminie uświetniło widowisko teatralno-muzyczne o młodości przyszłego Naczelnika Państwa.
Wszyscy wiemy, kim był Piłsudski i jaką odegrał rolę w historii Polski, a zwłaszcza w jej odrodzeniu po 123 latach niewoli. To postać pomnikowa i tak zwykle też jest przedstawiana. Twórcy spektaklu pt. „Młodość Józefa Piłsudskiego" postanowili pokazać innego, mniej znanego Piłsudskiego. Nie komendanta, wodza, marszałka czy dyktatora, tylko Piłsudskiego sprzed utworzenia Legionów. Zwykłego, młodego człowieka, a potem mężczyznę w średnim wieku, którym targają namiętności, momenty depresji, który dopiero uświadamia sobie, kim jest i co – mimo wielu wątpliwości i przeszkód - chce robić w życiu. Pokazaliśmy Piłsudskiego, zanim zaczęła się dla niego wielka Historia.
Dwóch aktorów, stary i młody (w te role wcielili się Andrzej Mastalerz i Henryk Simon) spotkali się we współczesnej kawiarni i popijając wino rozpoczęli rozmowę o życiu Józefa Piłsudskiego. Swoją opowieść przeplataną scenkami rodzajowymi (rodzaj retrospekcji) zaczęli od historii aresztowania Piłsudskiego i zesłania go na Syberię. To przełomowy moment w jego życiu. Ten wówczas dwudziestolatek wyruszając na zsyłkę miał poczucie totalnej klęski, ale jednocześnie był to początek jego drogi do zwycięstwa, choć on sam nie zdawał sobie jeszcze z tego sprawy. Zakończyli natomiast na akcji pod Bezdanami, gdy wtedy już czterdziestoletni Piłsudski zdobył środki, które przeznaczył na działalność wojskową, tworzenie Legionów.
Te dwadzieścia lat z życia Piłsudskiego to także historia jego trzech wielkich miłości, trzech kobiet, które odcisnęły na nim piętno. Opowiadając o tych trzech związkach przybliżyliśmy publiczności naszego bohatera, jako człowieka, bo któż może nam lepiej powiedzieć o mężczyźnie, jak nie kobiety, które go kochały...
Sztuka została zaprezentowana szerokiej publiczności na hali sportowej Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Specjalnie na tę okoliczność postawiona została scena wyposażona w profesjonalnie oświetlenie i nagłośnienie. Przed licznie zgromadzoną widownią wystąpili - obok wymienionych już aktorów zawodowych - młodzi aktorzy z Teatru MASKARADA. Spektakl wyreżyserowała ich instruktor, Małgorzata Puzio. Autorem scenariusza był Robert Miękus. Za wizualizacje i multimedia odpowiadał Jacek Góral. Muzykę na żywo zagrał kwintet pod batutą Karola Bąka. Karol także śpiewał legionowe piosenki. Towarzyszyła mu Jagienka Kaczmarek.
Widowisko zostało sfinansowane przez Gminę Radzymin i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Realizacji podjęły się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin oraz studio M'Art.