Jesteś tutaj:

Czar dawnych fortepianów - koncert siódmy.

Data: 30.08.2018 r., godz. 15.30    677
W niedzielę 26 sierpnia 2018 r. w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie odbył się siódmy koncert z cyklu Czar dawnych fortepianów.
Wystąpili młodzi polscy pianiści zakwalifikowani do udziału w I Międzynarodowym Konkursie na Fortepianach Historycznych, który odbędzie się we wrześniu br. (organizatorem Konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Wystąpili: Maciej Wota, Agnieszka Korpyta, Aleksandra Bobrowska i Justyna Kreft, którzy zagrali na fortepianie Broadwood z 1846 roku. Koncert poprowadziła dr Ewa Sławińska-Dahlig. 
Zabrzmiały utwory wczesnych romantyków, Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha. Warto podkreślić, że również Chopin grywał na fortepianach historycznych muzykę mistrza baroku – niezwykle wysoko cenił Bacha i zalecał granie jego utworów swoim uczniom. Z muzyką Bacha zetknął się po raz pierwszy w okresie nauki u Wojciecha Żywnego. Preludia i fugi znał Chopin doskonale, wiele z nich grywał z pamięci, podkreślając, iż „tego nie zapomina się nigdy”. Właśnie Bacha, a nie własne utwory, ćwiczył przed swymi występami publicznymi. Nuty preludiów i fug zabrał ze sobą nawet w kilkumiesięczną podróż do Valldemossy na Majorce. Utwory te wywarły również wpływ na jego twórczość (m.in. na koncepcję cyklu Preludiów op. 28). 
Podczas koncertu w Radzyminie jako pierwszy zaprezentował się Maciej Wota, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego i studiów licencjackich w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza. Pianista wykonał następujący program: Preludium i fugę a-moll Jana Sebastiana Bacha z II tomu Das Wohltemperierte Klavier, Poloneza d-moll Michała Kleofasa Ogińskiego oraz utwory Fryderyka Chopina: Poloneza gis-moll op. posth., Etiudę F-dur op. 10 nr 8, Balladę F-dur op. 38 i Poloneza As-dur op. 53.  
Agnieszka Korpyta, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej i kameralistyki prof. Mai Nosowskiej oraz stażu artystycznego w klasie fortepianu prof. Marii Gabryś, wykonała: Preludium i Fugę Es-dur BWV 867 Bacha oraz Sonatę h-moll op. 58 Chopina. 
Po przerwie wystąpiła Justyna Kreft .W jej interpretacji zabrzmiały: Preludium i Fuga a-moll BWV 889 Bacha, Polonez gis-moll op. posth. F. Chopina, Polonez f-moll Marii Szymanowskiej oraz Etiuda Es-dur i Ballada As-dur op. 47 F. Chopina. Justyna Kreft – pianistka i klawesynistka, ukończyła na dwóch kierunkach Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie: w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej oraz w klasie klawesynu dr Aliny Ratkowskiej. Swoje umiejętności w zakresie kameralistyki fortepianowej doskonaliła pod kierunkiem prof. Krystyny Borucińskiej. 
Koncert zakończyła Aleksandra Bobrowska utworami Fryderyka Chopina. Były to: Ballada g-moll op. 23, Etiuda c-moll op. 25 nr 12, Mazurki op. 24 i Polonez As-dur op. 53. Pianistka jest absolwentką Royal Northern College of Music w Manchesterze oraz Haute École de Musique de Genève.  
Pod palcami każdego z wykonawców fortepian Broadwood z 1846 roku zabrzmiał nieco inaczej. Warto wspomnieć, że utwory Fryderyka Chopina były wykonywane na fortepianie tej marki – przez samego kompozytora – w 1837 roku, podczas pierwszego pobytu Chopina w Anglii, gdzie udał się z Camillem Pleyelem. Na Broadwoodzie kompozytor grał również podczas drugiego pobytu w tym kraju, w roku 1848. W XIX wieku Broadwood należał do najbardziej znanych angielskich firm produkujących fortepiany. 

Cykl „Czar dawnych dortepianów” organizowany jest Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin we współpracy z Pracownią Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie. Opiekunem artystycznym cyklu jest prof. Maria Ludwika Gabryś-Heyke.