Jesteś tutaj:

Dni Radzymina 2019 oraz Jubileusz 10-lecia Radzymińskiej Orkiestry Dętej

Data: 26.09.2019 r., godz. 09.00    807
We wrześniowy weekend (13 – 14 września) odbyły się „Dni Radzymina” – święto miasta i gminy, organizowane w rocznicę nadania Radzyminowi praw miejskich.
Zgodnie z tradycją historyczną Radzymin stał się miastem na podstawie dokumentu lokacyjnego nadanego 5 września 1475 r. przez księcia mazowieckiego Bolesława V. W tegorocznym programie obchodów Dni Radzymina znalazł się m.in. przegląd radzymińskich zespołów rockowych, jubileusz 10-lecia Radzymińskiej Orkiestry Dętej, finałowy koncert zespołu Video oraz pokaz sztucznych ogni.

Rock w Miejskiej Sali Koncertowej

Obchody rozpoczął Radzymiński Przegląd Kapel Rockowych. Na scenie Miejskiej Sali Koncertowej, w piątek 13 września, zaprezentowały się zespoły dla których inspiracją jest muzyka rockowa, oparta na gitarowym brzmieniu. Na scenie zagrali All the Same, Zuza Gadowska Band, Stach Bukowski oraz Kwazzy Mango Project. Muzycy zaprezentowali autorskie kompozycje, w tym znane już mediów społecznościowych i towarzyszących im teledysków. Jeśli dodamy do tego dobry warsztat muzyczny oraz obycie sceniczne, to zgromadzeni widzowie mieli okazję wysłuchać dobrego koncertu, dowodzącego, że w Radzyminie istnieje bardzo ciekawa scena muzyczna. Uczestnicy Przeglądu oddali także hołd Martynie Jakubowicz, przygotowując własne interpretacje wybranych utworów jej autorstwa. 

Zdjęcia z koncertów wykonała grupa Wild Flies https://www.facebook.com/wildflies/
Radzymiński Przegląd Kapel Rockowych został wsparty finansowo przez API Market.

Jubileusz 10-lecia Radzymińskiej Orkiestry Dętej

W sobotę, 14 września, na placu przy Kolegiacie Radzymińskiej, rozpoczął się drugi dzień obchodów święta miasta. Swój  artystyczny jubileusz 10-lecia obchodziła Radzymińska Orkiestra Dęta. Od początku zespołem kieruje płk. Zbigniew Kuś. Jego wychowankowie intensywnie koncertują, biorąc udział w festiwalach oraz w uroczystościach gminnych i regionalnych. Na głównej scenie Orkiestra zaprezentowała się wspólnie z zaproszonymi z okazji jubileuszu gośćmi: Młodzieżową Orkiestrą OSP Sulejówek "Akord" pod dyrekcją Edwarda Myśliwczyka oraz "Częstochowa Pipes&Drums" prowadzoną przez Tomasza Ujmę. W jubileuszowym programie orkiestry znalazły się także występy muzyczne młodzieży  oraz część oficjalna, podczas której wręczono wyróżnienia dla osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju Radzymińskiej Orkiestry Dętej. Część jubileuszową sobotniego festynu prowadził Andrzej Krusiewicz. Znakomity lektor radiowy i telewizyjny profesjonalnie uzupełnił swoim głosem oprawę koncertu. 

W części muzycznej oprócz Radzymińskiej Orkiestry Dętej i jej gości na scenie pojawił się również zespół "Centrum Uśmiechu" oraz Częstochowska Kapela Biesiadna "Grupa Romana". Pierwszy z zespołów zaprezentował się w przebojowych piosenkach do słów klasyków polskiej literatury dziecięcej, m.in. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Z kolei "Grupa Romana", znana z ogólnopolskich przeglądów muzyki podwórkowej i biesiadnej, przedstawiła piosenki znakomicie pasujące do atmosfery piknikowej oraz słuchających ich rodzin. Nie zabrakło piosenek znanych z warszawskiej ulicy, z wykonań legendarnego Stanisława Grzesiuka, czy popularnych przebojów weselnych.

Gwiazdą wieczoru był zespół Video z charyzmatycznym wokalistą Wojciechem Łuszczykiewiczem. Zespół zadebiutował w roku 2008 singlem "Bella", który brał udział w polskich eliminacjach do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji Piosenka dla Europy 2008 . W 2011 roku zespół zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "Zespół Roku" na gali Eska Music Awards. Muzycy zagrali m.in. swoje największe przeboje: "Papieros", "Idę na plażę" czy "Ktoś nowy". 

Smaki (i)Zabawy

Muzyka w dużej części wypełniła program Dni Radzymina, choć nie była jedyną atrakcją. Na uczestników sobotniego pikniku rodzinnego czekały gry i zabawy prowadzone przez doświadczonych animatorów. Dzieci mogły korzystać z dmuchańców i karuzeli. Na gości czekała strefa gastronomiczna, gdzie było można zjeść ciepłe posiłki lub równie smaczne desery. Dużą popularnością cieszyło się wśród gości stoisko "Smak(i)zabawy" z potrawami przygotowanymi wg przepisów tradycyjnej kuchni naszych dziadków i babć. Wśród smakołyków królowały pierogi, kiszka ziemniaczana oraz wędliny, z szynką radzymińską na czele. „Smaki(i) zabawy” to jeden ze zwycięskich projektów, zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019, którego celem jest m.in. także chęć ocalenia od zapomnienia tradycyjnych przepisów z naszego regionu. 

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego święta

Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin oraz Radzymińskiemu Ośrodkowi Kultury i Sportu. Dziękujemy serdecznie także Proboszczowi Parafii Przemienia Pańskiego za możliwość przygotowania sobotniego pikniku rodzinnego na placu parafialnym oraz sieci sklepów API Market. Dziękujemy wszystkim występującym zespołom i grupom artystycznym, a przede wszystkim Mieszkańcom i Gościom, którzy odwiedzili nas w ten świąteczny weekend! Zapraszamy za rok. 

Zapraszamy do galerii

Tekst zamieszczony za zgodą i dzięki uprzejmości REFERAT PROMOCJI I INFORMACJI UMiGR