Festiwal Warszawa Singera w Radzyminie

Data: 25.08.2020 r., godz. 14.00    1722
Od kilku już lat Radzymin uczestniczy w festiwalu Warszawa Singera.
Program prezentowany przez aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy do tej pory należał raczej do tych lżejszych, w komediowy sposób ilustrował problemy kultury żydowskiej.
W tym roku widzom z Radzymina przyszło się zmierzyć ze sztuką, w której próżno szukać choćby cienia żartu, piosenki. Widz pozostaje sam, a pod ciężarem tematu traci oddech…
21 sierpnia festiwal zaoferował nam czytanie performatywne sztuki „Dwoje” [Two] Rona Elishy, w reżyserii. Ernestyny Winnickiej.
W dramacie ścierają się nieustannie podstawowe wartości moralnych, dobro i zło tkwiące w każdym człowieku. Walka toczy się w najgorszym czasie – czasie wojny
Tytułowa dwójka bohaterów, których losy stykają się za sprawą wojny, próbuje na swój sposób odnaleźć utraconą tożsamość.W 1943 roku Anna – Niemka podejmuje bolesną próbę odkłamania swego pochodzenia – przychodzi do ukrywającego się w berlińskiej piwnicy rabina Chaima Levi, który utracił wiarę, nadzieję i miłość, prosząc o lekcje języka hebrajskiego. Korepetycje powoli przemieniają się w lekcję człowieczeństwa.
Anna: Jestem zarówno Żydówką, jak i Niemką. Jednak hitlerowskie Niemcy doprowadziły do rozszczepienia terminów „Niemiec” i „Żyd”. Dlatego musiałam wybierać pomiędzy jednym albo drugim. Rozszczepić duszę na dwoje, żeby ciało zachować w jedności. Przyjęłam grę Niemców…i przegrałam. Pomimo to potrzebowałam ciebie, żeby się przekonać, że faktycznie powtarzałam ten sam błąd, kiedy zobaczyłam w sobie Żydówkę, a tym samym zobaczyłam Arabów jako tych „innych”. Ponieważ „innych” w ogóle nie ma.
Anna i Chaim uczą się na nowo żyć w świecie po wojennym koszmarze. Sztuka Elishy analizuje podstawowe wartości moralne, walkę dobra i zła, która nieustannie toczy się w człowieku. W 1948 roku sztuka Dwoje została uznana przez Związek Pisarzy Australijskich za najlepszy utwór teatralny roku
Występują: Sylwia Najah, Henryk Rajfer

[źródło: www.adit.art.pl]