Jesteś tutaj:

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Data: 01.12.2016 r., godz. 13.00    3865
W listopadzie członkowie DKK spotkali się, aby po raz kolejny dyskutować o książkach. Tym razem poznaliśmy twórczość francuskiego dramaturga, eseisty i powieściopisarza Érica Emmanuela Schmitta.
Autor na świecie znany jest głównie jako twórca teatralny. W krótkim czasie stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych pisarzy. Jego książki tłumaczone są na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach. Najbardziej znaną książką tego autora jest „Oskar i pani Róża” (obecnie lektura w gimnazjum) i Ewangelia wg. Piłata. Klubowicze wybrali książkę pt. ‘Intrygantki” nagrodzoną teatralną Nagrodą Moliera. Książka składa się z czerech sztuk teatralnych napisanych w formie scenariuszy: Noc w Valognes, Gość, Knebel oraz Szatańska filozofia. Każdy z czterech utworów toczy się w innym miejscu i czasie, ma inny klimat, ale łączą je podobne tematy tj. miłość, nienawiść, zło i jego pochodzenie. 

Noc w Valognes, to opowieść o pięciu kobietach i Don Juanie, który każdej z osobna złamał serce. Zwabiając go podstępem do opuszczonego zamku, chcą odbyć nad nim sąd. Zaproszony Don Juan przybywa wieczorem nic nie podejrzewając. Ale cały misterny plan kobiet legł w gruzach, gdy wróciły ich dawne wspomnienia. Okazało się, że pomimo upływu lat urok Don Juana nadal trwa. Drugi dramat Gość to dialog Freuda z nieznajomym. Akcja utworu toczy się w Wiedniu w roku 1938. Freud to schorowany, stary człowiek, ateista, który z nieznajomym rozmawia o Bogu, momentami widzi w nim samego Boga. Utwór jest filozoficznym przesłaniem, refleksją człowieka nad sensem wiary. Knebel to krótki utwór o samotności, odrzuceniu, bólu, miłości i potrzeby bliskości drugiego człowieka. Ostatni dramat Szatańska filozofia to spotkanie lekarza z diabłem. Nieszczęśliwy diabeł widząc za mało zła na świecie, wpada w depresję. Wzywa swoich poddanych, by temu zaradzić. Już mu nie wystarczają wojny, powodzie, cyklony, głód, trzęsienia ziemi. Po burzliwej dyskusji dochodzi do wniosku, by podstępem szerzyć dobro, które z czasem zamieni się w zło.

 Każdy z tych utworów opowiada inną historię, każdy zawiera filozoficzne przesłanie o ludziach, świecie który nas otacza, pojmowaniu dobra i zła. Zdaniem obecnych na spotkaniu DKK każdy znalazł w książce coś, co pobudziło go do refleksji nad tym co w życiu najważniejsze.

Na kolejne spotkanie zapraszamy jak zawsze w ostatnią środę miesiąca.