Jesteś tutaj:

"Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości"

306
Co się stało z szablą dziadka Wacława?

Dlaczego przy niedzielnym obiedzie w jednej z radzymińskich rodzin recytowano wiersze o Józefie Piłsudskim? Czy w Arciechowie nadal żyje rodzina podporucznika Radomskiego, który poległ w bitwie pod Radzyminem? Co się stało z szablą dziadka Wacława?

O tym m.in. opowiadają prezentacje uczniów ze szkół miasta i gminy Radzymin, które powstały w ramach projektu "Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości". Przez kilka tygodni uczniowie, którzy przystąpili do projektu, wcielali się w role dziennikarzy śledczych. Szukali śladów osób zaangażowanych w wydarzenia, które rozegrały się w Radzyminie w 1920 roku. Zbierali dokumenty, wspomnienia, fotografie.

W efekcie powstało ponad dwadzieścia prezentacji i krótkich filmów. Prace pokazują przechowywane w archiwach domowych pamiątki po bohaterach, odkrywają rodzinne historie, rejestrują to co zachowało się w pamięci.

Wszystkie prace zostały już ocenione przez komisję konkursową. Ogłoszenie wyników 15 listopada o godz. 10.00 w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie podczas wizyty w domu p. Kowalewskich
Urodziłem się 18 grudnia 1899 r….

Tak swój życiorys rozpoczynał Tadeusz Popławski. Kiedy pisał te słowa miał już 92 lata. Pozostawił po sobie rękopis i kilka dokumentów. I pamięć. Pamięć o człowieku, który walczył w 1920 roku.
O pradziadku Tadeuszu Popławskim dowiemy się więcej z prezentacji, którą w ramach projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości” przygotowuje ze swoimi szkolnymi kolegami Małgosia Popławska, jego prawnuczka.


Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych w
Radzyminie, uczestnicy projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej
przeszłości” fot. A.N.


  Wśród pamiątek po Tadeuszu Popławskim zachował się m.in. własnoręcznie napisany życiorys fot.A.N.

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych w Radzyminie przygotowują kilka prac w ramach projektu. Pracują pod okiem p. Miłosławy Regulskiej. Będzie więc film o pradziadku Popławskim, ale być może uda się także odszukać miejsce, w którym gen Józef Haller wręczał krzyż Virtuti militari porucznikowi Stanisławowi Szymańskiemu.


Po śladach przeszłości
Co kryją albumy fotograficzne naszych dziadków? Czy gdzieś w zakamarku pamięci zachowało się wspomnienie ciotecznego pradziadka w mundurze z 1920 roku?

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin rozpoczęła realizację projektu pt. „Między nami. Szukamy śladów naszej historii”. Chcemy wydobyć i zachować w lokalnej pamięci społecznej sylwetki osób – mieszkańców naszego miasta i gminy - zaangażowanych w wydarzenia, które rozegrały się pod Radzyminem w 1920 roku. Zespoły Badaczy Lokalnych, w skład których wejdą uczniowie radzymińskich szkół, nauczyciele, a także rodzice, którzy będą chcieli się zaangażować, będą poszukiwać dokumentów, fotografii, wspomnień dot. osób i zdarzeń 1920 roku. Chcemy także utworzyć archiwum związane z kultywowaniem przez mieszkańców kolejnych rocznic bitwy 1920 roku, szczególnie w okresie PRL.

Zapraszamy wszystkich Państwa do naszego projektu. Jeśli chcecie podzielić się swoimi wspomnieniami, macie w swoich prywatnych archiwach zdjęcia, dokumenty – chętnie wysłuchamy Waszej opowieści. Zadzwońcie lub napiszcie. Przejdźmy wspólnie tę podróż po śladach naszej przeszłości.

Czekamy na Państwa telefony i listy.

Agnieszka Nowińska, koordynatorka projektu
tel.: 506 196 949
anowinska@bibliotekaradzymin.pl

Partnerami w projekcie są: Urząd Miasta i Gminy Radzymin, Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Szczep 9 Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Labirynt.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.