Myśleć sercem - papieskie inspiracje

KATARZYNA THOMAS – SOPRAN
PIOTR SZAFRANIEC – FORTEPIAN
DARIUSZ JAKUBOWSKI – AKTOR/KONCEPCJA/REŻYSERIA

Bezpośrednią inspiracją dla powstania projektu był słynny list Jana Pawła II do artystów.
Miał już 54 odsłony,prezentowany był między innymi w Rzymie w Kościele Santo Spirito in Sassia pod honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej ,w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach,w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w Muzeum Literatury w Warszawie,w Centrach Chopinowskich w Sannikach i Szafarni, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, na Zamku w Sandomierzu,na Dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym,na Rynku Wielkim w Zamościu, w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie i Katedrze Warszawsko-Praskiej.

MYŚLEĆ SERCEM jest odpowiedzią na wołanie Papieża do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych „epifanii” piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej.
Jest opisem zmagania Ducha na bezdusznej pustyni współczesnego świata. Odpowiedzią na troskliwe wołanie: „Ducha nie gaście”.
W innych projektach Dariusza Jakubowskiego widz był świadkiem ,czy to w HOMO ARTIFEX mieszania konwencji, czy to w DELIBERACJACH wręcz dekonstrukcji tychże, by na oczach widzów żonglowanie nimi budowało nową jakość.
MYŚLEĆ SERCEM świadomie odwołuje się do idei rapsodycznego misterium Słowa. Idei tak bliskiej Janowi Pawłowi II: bez kurtyny i sceny, bez dekoracji, kostiumów i masek, bardziej za to skupionego, uduchowionego, sięgającego do wnętrza. Do misterium Słowa żywego i czystego. Jest jego ożywieniem.
Ta archaiczna – wydawałoby się dziś forma – jest jak naczynie, które wypełnione odpowiednimi treściami staje się zadziwiająco współczesnym,aktualnym przekazem. To swoisty dialog Proroka z Artystą. Dialog, w którym inspiracje Jana Pawła II na temat miłości, piękna, cierpienia, wolności czy śmierci wywołują artystyczny odzew, by dopełnić się w sercach i umysłach widzów, gdyż tylko dzięki ich uczestnictwu idea projektu może zostać odkryta.
W tym przenikaniu się romantycznego monologu Z. Krasińskiego czy St. Wyspiańskiego z XX-wieczną muzyką W. Lutosławskiego, pism A. Mickiewicza i J. Słowackiego z pieśnią K. Szymanowskiego i sonatą S. Prokofiewa, współczesnej poezji Z. Herberta z klasyką J. Haydna czy wreszcie mistycznych psalmów J. Donne’a z harmonią polifonii J. S. Bacha widać, że piękno i prawda są zawsze aktualne – współczesne i żywe.
Ten koncert jest jak podróż – od romantyzmu do współczesności – wspólna, artystów i publiczności, archetypiczna wędrówka poza czasem. Jest jak cytat z Pieśni nad pieśniami: „(…)idzie skacząc po górach” – po szczytach literatury i muzyki, nad bezduszną pustynią codzienności.

SPIS TREŚCI:
Inwokacja papieska
W. Lutosławski – „Dzwony cerkiewne”z 5 Pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny
Ewangelia wg.św.Łukasza 11,24-26
J.S.Bach - Inwencja c-moll (tło muzyczne)
St.Wyspiański – „Wyzwolenie ”(fragment)
Zygmunt Krasiński – „Psalm wiary”, „Psalmy przyszłości”
Fr.Schubert –
„Małgorzata przy kołowrotku”/ J.W.Goethe op.2 nr 2
Jan Paweł II –przemówienie do przedstawicieli świata kultury zgromadzonych w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie,13 czerwca 1987 roku (fragment)
Fryderyk Chopin-Preludium op.28 nr 15
Jacek Kaczmarski -„Ostatnie dni Norwida”
Karol Szymanowski - Preludium h-moll op.1 nr 1
Jan Paweł II o cierpieniu:
L’Osserwatore Romano nr 4 1980
Homilia na krakowskich Błoniach 10 marca 1979r.
Jan Lechoń -„Wielki Piątek”
Karol Szymanowski - z Pieśni Kurpiowskich„Lecioły zórazie”op.58
Adam Mickiewicz -„Księgi pielgrzymstwa Polskiego”
Juliusz Słowacki -„Kiedy prawdziwie Polacy powstaną”
Sergiusz Prokofiew- Sonata nr 6 cz.I
Jan Paweł II -„Myśląc Ojczyzna”(fragment)
Zbigniew Herbert -„Ręce przodków”
Zbigniew Herbert -„Potwór Pana Cogito”
Joseph Haydn – Sonata Es-dur cz.III
Jan Paweł II o wolności:
L’Osservatore Romano 1980 nr 11; 1983 nr 9
F.Schubert – „Król Olch” /J.W.Goethe op.2 nr 1
Sofokles - „Edyp”(fragment)
Zbigniew Herbert - „Pan Cogito a magia”
Mateusz Śmigasiewicz - Wariacje (fragment)
John Donne - Sonet X, tłum.St. Barańczak
J. S. Bach - Inwencja c-moll (tło muzyczne)
John Donne - „Hymn do Boga ,mego Boga,w czas choroby”, tłum. St.Barańczak

Przed i po koncercie będzie można przedpremierowo nabyć
album wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina pt. "JAN PAWEŁ II W MIEŚCIE CUDU NAD WISŁĄ".