Warszawa Singera w Radzyminie

• Kategoria: Teatr

Warszawa Singera w Radzymine

Czytanie performatywne sztuki „Dwoje“ [Two] Rona Elishy,

Autor: Ron Elisha, przekład: Marian Dworakowski, reżyseria: Ernestyna Winnicka, oprawa muzyczna: Teresa Wrońska
Występują: Sylwia Najah, Henryk Rajfer

Wstęp wolny!

Ilość miejsc ograniczona.

Czym jest czytanie performatywne? To taka forma między zwykłym czytaniem, a pełnoprawnym spektaklem. Próba szybkiego odczytania emocji - takich najprostszych, ale zarazem najczęściej bardzo trafnych. Sposób zainscenizowania spektaklu tak, by była to forma godna pokazania widzom (wyjaśnienie opracowane na podstawie wypowiedzi pana Łukasza Gajdzisa, dyrektora artystycznego gnieźnieńskiego Teatru Fredry).

" W 1943 roku Anna – Niemka podejmuje bolesną próbę odkłamania swego pochodzenia – przychodzi do ukrywającego się w berlińskiej piwnicy rabina Chaima Levi, który utracił wiarę, nadzieję i miłość, prosząc o lekcje języka hebrajskiego. Korepetycje powoli przemieniają się w lekcję człowieczeństwa.

Anna: Jestem zarówno Żydówką, jak i Niemką. Jednak hitlerowskie Niemcy doprowadziły do rozszczepienia terminów „Niemiec” i „Żyd”. Dlatego musiałam wybierać pomiędzy jednym albo drugim. Rozszczepić duszę na dwoje, żeby ciało zachować w jedności. Przyjęłam grę Niemców…i przegrałam. Pomimo to potrzebowałam ciebie, żeby się przekonać, że faktycznie powtarzałam ten sam błąd, kiedy zobaczyłam w sobie Żydówkę, a tym samym zobaczyłam Arabów jako tych „innych”. Ponieważ „innych” w ogóle nie ma.

Anna i Chaim uczą się na nowo żyć w świecie po wojennym koszmarze. Sztuka Elishy analizuje podstawowe wartości moralne, walkę dobra i zła, która nieustannie toczy się w człowieku. W 1948 roku sztuka Dwoje została uznana przez Związek Pisarzy Australijskich za najlepszy utwór teatralny roku."

Partnerem wydarzenia jest Agencja Adit

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie