Wystawa Portret Klasyczny - Hiperrealizm

Wernisaż wystawy rysunku
16 października 2016 (niedziela) godz. 16.00
Foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie

Mirosław Wardak – malarz, rysownik, artysta, ogrodnik. Skończył Ogrodnictwo i Architekturę Krajobrazu na SGGW, na co dzień pracuje z roślinami i z ludźmi, którym pomaga z roślinami się dogadać. Rysuje, odkąd pamięta, ale rzadko rośliny – w jego hiperrealistycznych pracach to ludzie są głównym tematem. On sam jednak jest zafascynowany twórczością impresjonistów, jakby tęsknił za kolorem: Constable, Turner, Monet, Gierymski i Podkowiński, ale też Boznańska. Pracuje ołówkiem, węglem, rzadziej farbami olejnymi i akwarelami.
Kiedy patrzysz w oczy bohaterom jego prac, to wiesz, że to prawdziwi ludzie, z krwi i kości. Uchwyceni najpierw przez jakiegoś fotografa w wyjątkowym momencie swojego życia, dopiero potem odwzorowani kreską Wardaka zyskują nowy wymiar: dzięki czerni, bieli i prostej kresce znika wszystko to, co nieważne, obraz się upraszcza, znika tło, zostają twarze, spojrzenia prosto w oczy, uśmiechy. Z drugiej jednak strony to właśnie to uproszczenie nadaje głębię tym portretom. Skąd wieje wiatr rozwiewający włosy sportretowanej dziewczyny, co było za jej plecami, do czego się uśmiecha ten mężczyzna, po jaką rzecz sięga jego ręka? Co jest poza tym, co zostało narysowane, co zmieściło się w obrębie kartki? Wardak szanuje w portrecie tych, których portretuje, daje im nowe głębokie życie w czarno-białym dwuwymiarze.

Relacja z wernisażu wystawy