Gawędy Waldemara Smaszcza

Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin
tel./fax: (22) 786- 50 - 24
e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl

Był taki człowiek, byli ludzie... i ciągle tacy są...
Od Mieszka I polskie Słowo i dzieje

Waldemara Smaszcza gawędy o twórczości Karola Wojtyły
z okazji Dnia Papieskiego w Radzyminie

Kolegiata Radzymińska
9 października (niedziela) po Mszy Św. o godz. 16.00

Organizatorzy: Parafia Przemienienia Pańskiego i Biblioteka

Kiedy mówimy o Mieszku I, trafiamy – jak pisał Karol Wojtyła – „na korzenie własnego drzewa”, zagłębiamy się w jego tajemny wzrost”, „czujemy, że jesteśmy w nim i ono w nas”.
Nie znamy jednak „tych słów najstarszych”. Gdy wracamy do zapisów, jeszcze jesteśmy „daleko od żywych słów napełnionych tchnieniem i dźwiękiem żywego człowieka.”
„Jak zaczęło w tej fali brzmieć słowo ››Bóg‹‹ i jak zaczęło znaczyć, nim doszło do znaczenia, jakie ma w odwiecznym Słowie?”
„Stało się jawne, że Bóg przemawia własnym językiem, mową najprostszej szczerości.”
„Był człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem.”

Waldemar Smaszcz - historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz, autor wielu książek i wyborów wierszy, przyjaciel ks. Jana Twardowskiego
W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontyfice.