przySłowie - rozmowy Mateusza Adamczyka z Mistrzami Słowa o języku i nie tylko...

• Data: 09.01.2024 r., godz. 12:00
  • Miejsce: Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
  • Kategoria: Spotkanie

UWAGA !! ZMIANA TERMINU Z 19.12 NA 9.01, GODZINA BEZ ZMIAN

Rozmowa z Agą Zano! Wstęp wolny!

Spotkanie będzie nagrywane. Publikacja nagrania (po montażu i dodaniu transkrypcji) planowana  jest w I kwartale przyszłego roku na kanale Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Aga Zano - tłumaczka z angielskiego, publicystka, copywriterka, recenzentka. Studiowała na warszawskim MISH i Akademii Teatralnej, następnie stypendystka Queen’s University of Belfast i University of Edinburgh. Przez dwa lata poznawała branżę wydawniczą od strony sprzedaży praw w  agencji literackiej. Tłumaczy literaturę popularną i non-fiction, a w wolnych chwilach zajmuje się przekładem najnowszych polskich sztuk teatralnych na angielski. Interesuje się historią Irlandii Północnej i rozwojem queerowej tożsamości w języku. Na stałe współpracuje z magazynami „Przekrój” i „Herito”. Wybrane przekłady: Bernardine Evaristo, Dziewczyna, kobieta, inna; Lisa Taddeo, Trzy kobiety; Zwierzę; Colum McCann, Apeirogon; C. Pam Zhang, Ile z gór tych złota; André Aciman, Pięć zauroczeń; Casey McQuiston, Ostatnia stacja. Mieszka w Warszawie.

Mateusz Adamczyk – polonista, autor książki „Płeć w polszczyźnie”. Członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Współautor Słownika neologizmów polskich Obserwatorium Językowego UW. Laureat nagrody Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Popularyzator wiedzy o polszczyźnie – prowadzi kanał na YouTubie, na którym omawia ciekawostki związane z językiem i szeroko pojętą komunikacją, oraz Poniedziałkową Poradnię Językową na Instagramie. Prywatnie najlepszy przyjaciel kota Fonema.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Radzymin.

Z cyklu "przySłowie" odbędą się rozmowy z następującymi osobami:

Joanną Kołaczkowską - 8 grudnia, godz. 19.00 (Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12)

Ewą Woydyłło-Osiatyńską - 13 grudnia, godz. 19.00 (Stara Elektrownia, Wołomin, ul. Daszyńskiego 3)

Dominiką Ostałowską - 12 grudnia, godz. 19.00 (Biblioteka Publiczna Gminy Nieporęt, ul. Dworcowa 9a)

Agą Zano - 9 stycznia, godz. 12.00 (Miejska Sala Koncertowa, Radzymin, ul. Konstytucji 3 Maja 15)

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie,