Radzymiński Uniwersytet Otwarty: Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko - Wojciech Przylipiak

• Data: 08.01.2024 r., godz. 15:00
  • Miejsce: Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
  • Kategoria: Spotkanie

Zapraszamy kolejne spotkanie w ramach RUO. Temat to: Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko. Gościem będzie Wojciech Przylipiak.

Spotkanie o książce, która przenosi czytelników w świat wspomnień. Prelegent spróbuje zaciekawić obecnych nie tylko fascynującymi opowieściami związanymi z tematem, ale również pokaże oryginalne gadżety sprzed lat z jego własnej kolekcji nawiązujące do zakupów, pokaże wiele zdjęć. 8 listopada 2023 roku premierę miała najnowsza książka-reportaż Wojciecha Przylipiaka pt. "Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko" (wyd.Muza). To opowieść o zakupowej rzeczywistości w latach 1945-1989: od małych sklepów osiedlowych, po okazałe domy handlowe. Od prób prywatnego handlu, po sieciówki typu Moda Polska i świat luksusu znany z Peweksów. Autor oddaje w niej głos ludziom po obu stronach lady: bywalcom sklepów, poszukiwaczom wyjątkowych towarów, sprzedawcom. Pokazuje w niej świat ponadczasowego designu, mody, która wciąż zachwyca, zapachu świeżo mielonej kawy, fantastycznych haseł i grafik reklamowych czy nowoczesnych pawilonów handlowych rozświetlonych neonami.

Więcej informacji o książce:https://www.empik.com/zakupy-w-prl-przylipiak-wojciech,p1409774266,ksiazka-p

Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów? Jak w zimie przetrwać dwa dni w kolejce po kredens? Czy naprawdę kioskarki dziurawiły prezerwatywy? Jak pachniały sklepy Baltony? Więcej kupowaliśmy książek czy wódki? Jak poprzez gramofon można było poznać przepis na pulpety? Który ze sklepów otwierano w asyście postaci z baśni Ali Baba i czterdziestu rozbójników? Jaki ciuch kosztował tyle, co połowa Syrenki? Gdzie można było usłyszeć: „czeńcz many”, a gdzie: „E, cwany gapa, nie bądź pan taki specjalista z miodem w uszach, pan tu nie stał!”. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w najnowszej książce Wojciecha Przylipiaka „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”. Reportaż Wojciecha Przylipiaka to opowieść o zakupowej rzeczywistości w latach 1945-1989: od małych sklepów osiedlowych, po okazałe domy handlowe. Od prób prywatnego handlu, po sieciówki typu Moda Polska i świat luksusu znany z Peweksów.  Autor oddaje głos ludziom po obu stronach lady: bywalcom sklepów, poszukiwaczom wyjątkowych towarów, sprzedawcom. Nie powiela utrwalonych mitów o czasach wiecznego niedoboru, raczej buduje z fragmentów zasłyszanych historii świat rzeczywisty, niepozbawiony oryginalności, społecznej inicjatywy, codziennej ekscytacji. To również świat ponadczasowego designu, mody, która wciąż zachwyca, zapachu świeżo mielonej kawy, fantastycznych haseł i grafik reklamowych czy nowoczesnych pawilonów handlowych rozświetlonych neonami.  Autor przytacza też wiele przykładów, jak zakupowy świat pokazywała popkultura, kino, telewizja czy książki. „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko” to książka idealna na prezent! To świetna okazja do pełnej sentymentów lektury lub - w przypadku młodszego czytelnika - ciekawa pozycja pozwalająca poznać świat, jaki trudno sobie obecnie wyobrazić.

Wojciech Przylipiakdziennikarz, kolekcjoner zabawek z PRL-u, pamiątek, komputerów i elektroniki sprzed lat. Ich historie opisuje na swoim blogu BufetPRL.com. Był redaktorem dodatku "Kultura" do "Dziennika Gazety Prawnej", dziennikarzem magazynu "Esquire", PAP. W 2020 roku w wydawnictwie Muza ukazała się jego książka „Czas wolny w PRL”. Rok później „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.”.

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie,