"Wiwat 3 Maj!"

Data: 05.05.2022 r., godz. 10.54    995
Koncertem w stylu stanisławowskim, pokazem umiejętności kawaleryjskich i piknikiem rodzinnym uświetniliśmy gminne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości patriotyczne na zakończenie Mszy Świętej za Ojczyznę uświetniła grupa kawalerzystów w strojach z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej i Radzymińska Orkiestra Dęta.

Po przemówieniach i złożeniu wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki nastąpił pokaz umiejętności jeździeckich i inscenizacja walki oficera wojsk kościuszkowskich z oficerem carskiej Rosji. Pokaz i walkę komentował Andrzej Michalik. Organizatorem pokazu i oprowadzanek na koniach dla dzieci było Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Bajka” z Radzymina na zlecenie Biblioteki.

W godzinach 15-19 na Skwerze Czterech Wieszczów przed budynkiem radzymińskiej biblioteki odbywał się piknik rodzinny. Dzieci mogły korzystać z karuzeli, dmuchanej zjeżdżalni, zjeść watę cukrową, zaopatrzyć się w zabawki.

Wieczór świątecznych atrakcji zwieńczył występ zespołu smyczkowego Calisia Quartett w Miejskej Sali Koncertowej. Wystąpili: Akradiusz Hylewski i Paweł Kulczycki (skrzypce), Szymon Półtorak (altówka) oraz Piotr Łyszczorz (wiolonczela). Muzycy zaprezentowali utwory mniej znanych kompozytorów epoki oświecenia -  Carla Stamitza i Carl Dittersa von Dittersdorfa – oraz Franza Joseph Haydna. Na bis wykonali utwór współczesnego kompozytora ukraińskiego Myroslawa Skoryka, solidaryzując się z Ukraińcami walczącymi o wolność swojej ojczyzny z rosyjskim najeźdźcą.