Muzyczna opowieść o żydowskiej kulturze

Data: 29.08.2022 r., godz. 12.21    1024
Dźwięki muzyki żydowskiej w wykonaniu Anny Riveiro oraz Michała Pindakiewicza oczarowały publiczność w Miejskiej Sali Koncertowej

W ramach 19. festiwalu kultury żydowskiej Warszawa Singera w Radzyminie odbył się koncert “Barwy Muzyki Żydowskiej”. Artyści przedstawili wielowiekową żydowską tradycję  muzyczną. Od starych pieśni hebrajskich, głównie o tematyce religijnej, poprzez muzykę sefardyjską o charakterze świeckim, aż po tradycyjny repertuar jidysz. Utworom  towarzyszyły dwie gitary klasyczne, ale nie zabrakło również egzotycznych instrumentów, takich jak udu czy kij deszczowy, które zaciekawiły publiczność. Goście dopytywali o zastosowanie oraz nazewnictwo ww. instrumentów.

W programie znalazły się również modlitwy związane z Rosz HaSzana czyli Żydowskim Nowym Rokiem, który przypada we wrześniu. Pieśni wykonywane były w oryginalnych językach, natomiast Anna Riveiro przed każdym utworem przybliżała publiczności jego treść. Koncert określić można jako muzyczną opowieść o żydowskim życiu niezależnie od miejsca urodzenia. Usłyszeć można było utwory towarzyszące ludziom w różnych sytuacjach dnia powszedniego oraz świąt: modlitwy, pieśni miłosne i weselne, kołysanki. Wszystkie wyrażają żydowską duszę...

Publiczność z każdym kolejnym utworem reagowała coraz bardziej żywiołowo. Nie mogło być mowy o tym, że Muzycy nie przedłużą koncertu o bisy. A po brawuro wspólnie odśpiewanej Tumbałałajce ( pieśni folklorystycznej  rosyjskich Żydów  napisanej w języku jidysz, ale z częściowo polskim refrenem) widzowie/słuchacze żegnali Annę Riveiro i Michała Pindakiewicza owacją na stojąco.

Anna Riveiro
Charyzmatyczna wokalistka, solistka kantoralna, trenerka głosu, gitarzystka, kompozytorka, producentka muzyczna. Śpiewa w wielu stylach i językach wykonując muzykę z różnych epok, tradycji i krajów. Stale koncertuje w Polsce i na świecie. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech. Szczególne miejsce w jej repertuarze ma muzyka żydowska a zwłaszcza sefardyjska. Artystka wykonuje rownież pieśni jidisz oraz pieśni hebrajskie, w tym liturgiczne (śpiewa też jako kantorka). Jako pierwsza w Polsce kobieta-kantor prowadzi od 10ciu lat Wielkie Święta: Rosz Haszana i Jom Kippur w synagodze reformowanej w Warszawie. Śpiewała też jako kantorka w Izraelu. Anna Riveiro jest stale zapraszana na międzynarodowe festiwale w Polsce i na świecie, a jej interpretacje   pieśni   sefardyjskich   uznane   zostały   za   wzorcowe   w   programie   UNESCO dotyczącym języków zagrożonych wymarciem. Dokonała wielu nagrań fonograficznych, w tym   7   płyt   solowych   m.   in.   dla   wytwórni   UNIVERSAL   MUSIC.   Jej   płyty   z   pieśniami sefardyjskimi nagrane zostały pod patronatem Polskiego Radia i Instytutu Cervantesa w Warszawie. W 2019 ukazała się płyta artystki: AHAVAT OLAM - Najpiękniejsze modlitwy hebrajskie na Wielkie Święta i Szabat.

Więcej o twórczości Anny Riveiro:​
www.annariveiro.com

„Anna Riveiro to jedna z najbardziej charakterystycznych polskich wokalistek. Wyjątkowy głos, o ciepłej, południowej barwie oraz różnorodne inspiracje muzyczne pozwalają zająć jej szczególne miejsce na polskiej i światowej scenie muzycznej.” Jazz Forum, The European Jazz Magazin, 2013

Michał Pindakiewicz

Wirtuoz gitary klasycznej. Gitarzysta o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych, aranżer   i   kompozytor.   Absolwent   Akademii   Muzycznej   w   Warszawie   i   laureat międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował z m. in. Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim w Warszawie, Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Buffo, Teatrem Roma. Koncertował na wielu scenach w Polsce oraz m. in. w Czechach, Niemczech, Hiszpanii i Meksyku.   Występuje   z   wieloma   zespołami   oraz   muzykami   klasycznymi,   jazzowymi   i folkowymi.

Link do artykułu pt. "Pracowity weekend" autorstwa Romana Soroczyńskiego, poświęconego wydarzeniom organizowanym w ostatni weekend sierpnia 2022 w ramach 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w tym koncertowi Anny Riveiro i Michała Pindakiewicza w Radzyminie.