Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin
tel./fax: (22) 786- 50 - 24
e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl
Wystawa Radzymin!
Jerzy Mąkowski - „Lata 60-te”
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin ul. Konstytucji 3 Maja 15
Wernisaż w poniedziałek 30 maja 2016. o godz. 18.30, ekspozycja do 30 czerwca 2016r.
Wystawa „Lata 60.” to zestaw reprezentujący początki mojej twórczości fotograficznej. W roku 1957 pierwszy raz uczestniczyłem w ogólnopolskiej wystawie młodzieży. Pierwsze nowe doświadczenia, w tym wypadku twórcze, pamięta się najlepiej – jest to zdjęcie wycieczki nad Czarnym Stawem. Pozostałe prace stanowią zapis różnych sytuacji, dla których można stworzyć małe opowieści. Są to skojarzenia, a nie tylko suche rejestracje. Tak zaczynałem fotografować i ten sposób rozmowy obrazem uważam za podstawową cechę fotografii. Możliwość rejestracji obrazu w ułamku sekundy wymaga od twórcy bardzo precyzyjnego przemyślenia fotografowanego motywu. Tu pojawia się problem, proces analizy zauważonej sytuacji pochłania czas, zmiana elementów w analizowanej scenie powoduje ucieczkę ważnego kadru. Dlatego proces analizy i decyzji o momencie rejestracji praktycznie powinien być podświadomy. Tego podobno można się nauczyć. Ja uważam, że spostrzegawczość i refleks są cechami wrodzonymi. Można je tylko doskonalić. Nie wszyscy mogą fotografować jak twórcy grupy „Magnum” lecz ciągle się staramy. Prace pokazane na tej wystawie wykonane były prostym sprzętem z tamtych lat i na filmach o niskiej czułości. Dla osób młodych, przypominam, że aparat dysponował jednym obiektywem o standardowej ogniskowej, ostrość i warunki ekspozycji należało ustawić indywidualnie dla każdego ujęcia i jeszcze wypadało myśleć kiedy będzie najlepszy moment naciśnięcia migawki. Mimo tak wielu ograniczeń można było rejestrować ulotne sytuacje. Dzisiejsza łatwość rejestracji cyfrowej, możliwość wykonania wielu zapisów automatycznie - jak w filmie, niby zwalnia z myślenia i to znacznie utrudnia proces twórczy. Dziś do analizy logicznej w procesie fotografowania należy się zmuszać, co pozwala na tworzenie świetnych obrazów fotograficznych a nie tylko zimnej rejestracji. Zapraszam do czytania wystawy, poszukiwania opowieści.
Jerzy Mąkowski
Jerzy Mąkowski urodził się w 1940 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej (dr inż. w dziedzinie nauk technicznych). Wiele lat pracował w przemyśle i w biurze projektów (projektował systemy zarządzania z zastosowaniem elektronicznej techniki obliczeniowej). Był wykładowcą na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Zadebiutował na ogólnopolskiej wystawie fotografii młodzieży w 1957r. Członek grupy twórczej „STODOŁA 60”. Członek ZPAF od 1979, uczestniczył w pracach Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, kolejno członek Okręgowej komisji kwalifikacyjnej , przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej, Członek Zarządu Okręgu, członek Rady Artystycznej ZG ZPAF, prezes ZG ZPAF, od 2007 w Okręgu Warszawskim ZPAF. Współpracuje z grupami młodzieżowymi , prowadzi szkolenia młodych entuzjastów fotografii, systematycznie uczestniczy w plenerach ZPAF i innych organizacji fotograficznych, wieloletni konsultant Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych DIASTAR w Starachowicach (od 25lat).
Fotografuje krajobraz, architekturę, a także uprawia fotografię socjologiczną i reportaż. Posługuje się klasyczna fotografią czarno-białą i barwną, a także fotografią cyfrową. W twórczości poszukuje relacji człowiek-wydarzenie oraz widzenie-obraz. Paweł Pierściński.