Chór Scala Sancta

• Data: 09.10.2022 r., godz. 16:30
  • Miejsce: Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
  • Kategoria: Koncert
Zapraszamy do Miejskiej Sali Koncertowej na koncert radosnych pieśni śpiewanych w językach staropolskim, staroangielskim, starofrancuskim i po łacinie, pt. Carpe diem w wykonaniu Zespołu Wokalnego Scala Sancta pod dyr. Anny Szot.

9 października (niedziela) godz. 16.30
Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie

Wstęp wolny!

W programie koncertu „Carpe Diem” chór zaprezentuje pieśni chwalące radość życia w świeckiej muzyce dawnej”. Cały program utrzymany jest w radosnym, lekkim nastroju i śpiewany w językach staropolskim, staroangielskim, starofrancuskim i po łacinie. Jako że tekst w tych pieśniach spełnia rolę nadrzędną, każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem opisującym jego powstanie, charakter, znaczenie i tłumaczenie. Poza utworami czysto a’cappella pojawią się też pieśni z towarzyszeniem fletów prostych oraz różnych instrumentów perkusyjnych (trójkąty, tamburyna, bębenki - typowe dla tego typu muzyki śpiewanej i niejednokrotnie tańczonej przy okazji świąt czy biesiad w czasach Renesansu czy Baroku).

Zespół wokalny Scala Sancta to grupa muzyków i pasjonatów, których połączyła radość wspólnego śpiewania. Zespół powstał w Warszawie w styczniu 2016r. Debiutancki koncert odbył się 26 czerwca 2016 r. Od tej pory chętnie koncertujemy na wielu scenach, zarówno w kościołach, instytucjach kultury, jak również w plenerze podczas uroczystości historycznych, edukacyjnych i patriotycznych.
Dyrygentem jest Anna Szot - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej; stypendystka Northern Illinois University, ukończyła studia podyplomowe MA o profilu akompaniament fortepianowy i uzyskała certyfikat wykonawczy MA na Wydziale Dyrygentury Chóralnej; pracowała w Bemowskim Centrum Kultury; współpracowała z Warszawską Operą Kameralną. Uczy i akompaniuje w szkołach muzycznych w Warszawie. Od wielu lat prowadzi autorskie studio nauki gry na fortepianie.

Repertuar zespołu Scala Sancta obejmuje utwory kompozytorów z różnych epok – od renesansu do muzyki współczesnej.
Wykonujemy pieśni patriotyczne, jak również kolędy polskie i utwory świąteczne z różnych krajów.
Wśród kompozytorów znajdziemy: Mikołaja Gomółkę, Wacława z Szamotuł, Jacoba Arcadelta, Mikołaja Zieleńskiego, Williama Byrda, Mourice'a Durufle'a, JohnaTavenera, Marka Raczyńskiego i innych.

Osiągnięcia chóru
 VII Warszawski Festiwal Pieśni Chrześcijańskiej "Zaufaj Panu" (kwiecień 2016 r.) - I nagroda
 Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Łomży (październik 2016 r.)
• I miejsce w kategorii Zespołów Wokalnych - Złote Pasmo
• Nagroda specjalna za wysoką kulturę brzmienia
• Nagroda za najwyższą punktację wykonania programu
 Ogólnopolski Konkurs Chóralny Muzyki Dawnej im. G. G. Gorczyckiego „Ars Longa” w Poznaniu (maj 2018 r.) - nagroda Brązowe Pasmo
 XI Ogólnopolski Turniej Chórów w Chełmnie (październik 2019 r.)
• Nagroda Srebrne Pasmo
• Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu G. G. Gorczyckiego