Jesteś tutaj:

Spacer po Radzyminie

Data: 22.05.2018 r., godz. 14.50    682
W sobotę 19 maja zgodnie z zapowiedzią odbył się spacer po Radzyminie zorganizowany w ramach Nocy Odkrywców 2018.
Pl. Kościuszki w Radzyminie, fot. A. LaskowskiPrzewodnikiem był pan Jan Wnuk. Przed Kolegiatą Radzymińską dołączył pan Włodzimierz Popławski. Cały spacer trwał niespełna 2,5 godziny. Wzięło w nim udział ponad 20 osób.
 
Spacer rozpoczął się przed budynkiem Biblioteki (dawnego Domu Ludowego). Pan Wnuk opowiedział historię budynku. Następnie kolejno opowiadał o budynkach obecnego szpitala, dawnej siedziby Starostwa Radzymińskiego i dawnego Instytutu Nauczycieli Szkół Elementarnych (obecnie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Norwida). Przeszliśmy ulicą Konstytucji 3 Maja przez plac Wolności do pl. Kościuszki. Pan Wnuk opowiadał o typowej zabudowie centrum Radzymina w okresie międzywojennym na przykładach ocalonych budynków. O targowiskach w centrum miasta. O mijanych pomnikach, w tym o pomnikach przyrody (np. o Dębie Wolności).

Przed Kolegiatą mikrofon przejął pan Popławski. Opowiedział w skrócie historię parafii i najstarszych zabudowań parafialnych. Jedynym wnętrzem zwiedzanym podczas spaceru było wnętrze Kolegiaty. Uczestnicy spaceru zostali po nim oprowadzeni (łącznie z zakrystią) i wysłuchali ciekawostek na temat najbardziej wartościowych przedmiotów - ambonie, krucyfiksach, ołtarzach, umeblowaniu prezbiterium, figurach, tablicach pamiątkowych i obrazach.

Po wyjściu ze świątyni wycieczka zatrzymała się przy odnowionej figurze św. Nepomucena i najstarszym budynku świeckim w Radzyminie - budynku dawnej szkoły elementarnej.

Końcowa część spaceru wiodła ul. Traugutta do skweru gen. Żeligowskiego przez park im. E. Czartoryskiej, a następnie ul. Batorego. Zebrani wysłuchali opowieści nt. radzymińskiej ciuchci, wspaniałym pałacu i okazałym ogrodzie księżnej Eleonory Czartoryskiej. Obejrzeli z zewnątrz ruiny dawnego młyna, pięknie odnowiony budynek dawnego dworca kolejki, remontowany domek administratora w parku, dom rodziny Dąbrowskich i dom dawnego zasłużonego dla Radzymina burmistrza Stanisława Marszała.

Na koniec uczestnicy spaceru nagrodzili przewodnika gorącymi brawami. Zarówno dla starych mieszkańców, jak i osób przyjezdnych, i dla młodych, i dla starszych był to bardzo przyjemny i wartościowy spacer po Radzyminie, jakiego nigdy wcześniej nie odbyli.

Organizatorzy dziękują ks. Krzysztofowi Ziółkowskiemu, proboszczowi Parafii Św. Jana Pawła II za udostępnienie przenośnego nagłośnienia, a ks. Stanisławowi Popisowi, proboszczowi Parafii Przemienienia Pańskiego, za udostępnienie Kolegiaty Radzymińskiej do zwiedzania.

Oprócz spaceru po Radzyminie w ramach tegorocznej akcji Noc Odkrywców 2018 w piątek 18 maja w godz. 20.30-22.00 udostępniona była dla zwiedzających Izba Pamięci Św. Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej 1920 r. znajdująca się w budynku kaplicy Parafii Św. Jana Pawła II w Radzyminie. Także w piątek wieczorem chętni w 3 turach byli oprowadzani po nowo otwartym w Emilianowie serwisie Mercedes Benz Warszawa.