Jesteś tutaj:

Czar fortepianów w parku

Data: 06.06.2018 r., godz. 12.00    920
3 czerwca na scenie zbudowanej w parku im. E. Czartoryskiej w Radzyminie odbył się kolejny koncert cyklu „Czar dawnych fortepianów”.
Był to pierwszy koncert cyklu o charakterze open air. Na fortepianie historycznym Tomkinson z 1840 roku Mirosław Feldgebel (właściciel instrumentu) wykonał wraz ze śpiewaczką Anetą Łukaszewicz (mezzosopran) szereg pieśni autorstwa czołowych kompozytorów epoki Romantyzmu: Roberta Schumanna, Franza Schuberta, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Pieśni wprowadzane były utworami na fortepian solo, co pozwalało na wsłuchanie się w brzmienie tego rzadkiego instrumentu określanego ze względu na swoje niewielkie rozmiary, szczególną budowę i ciepły ton jako "fortepian buduarowy”. Występujący artyści od lat specjalizują się w wykonawstwie liryki wokalnej. Interpretowane przez nich pieśni pięknie zabrzmiały na wolnym powietrzu, mimo różnego rodzaju dźwięków kontrapunktujących muzykę płynącą ze sceny. Na zasłużony i oczekiwany bis Duet wykonał pieśń Stanisława Moniuszki „Znaszli ten kraj” do słów Adama Mickiewicza. Koncert moderowała Maria Gabryś-Heyke. Instrument przygotował i nastroił Andrzej Włodarczyk.