Jesteś tutaj:

Bachowska Pasja

Data: 29.03.2022 r., godz. 12.30    1329
Za sprawą Chóru Kameralnego "In Laetitia" i zespołu muzyki dawnej "La Tempesta" tegoroczny Wielki Post i Święta Wielkanocne w Radzyminie stały się wyjątkowe.

Koncert, który przenikał do głębi jestestwa. Wzruszenia zaciskały gardła i wyciskały łzy. Wszystkiego tego można było doświadczyć słuchając niesamowitego, trudnego do opisania w słowach (bo są za ciasne) koncertu, do którego doszło w sobotę 26 marca w Radzymińskiej Kolegiacie. Była to znakomicie zaśpiewana i zagrana Pasja Jana Sebastiana Bacha według Ewangelii Świętego Jana w wykonaniu jednego z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej i świetnego złożonego z pasjonatów chóru. Bachowskie "labirynty harmoniczne" - jak to określiła jedna ze słuchaczek - poruszały i zachwycały. Koncert zapadły głęboko w pamięć i stał jednym z piękniejszych wspomnień.

Jan Sebastian Bach - Pasja wg św. Jana (BWV245-fragmenty)

Barbara Kucharczyk - sopran
Artur Janda - bas

Piotr Kaczyński - lektor

Jakub Burzyński - dyrygent

La Tempesta
Jakub Burzyński - kierownik artystyczny
flety traverso: Paweł Książkiewicz, Magdalena Irmińska
oboje, obój da caccia: Jan Hutek, Patrycja Leśnik-Hutek
skrzypce: Beata Kozyra-Paulska, Agnieszka Obst-Chwała
altówka: Małgorzata Feldgebel
wiolonczela: Tomasz Frycz
kontrabas: Daniel Zorzano
pozytyw: Piotr Wilczyński

Chór Kameralny „In Laetitia"
Barbara Kucharczyk, Małgorzata Romańska-Zwierz - przygotowanie chóru
Soprany: Katarzyna Bartusiak, Ewa Golachowska, Janina Matwiej, Katarzyna Pomianowska-Korol, Barbara Strzemieczna, Magdalena Kwiatkowska, Elżbieta Gonera
Alty: Paulina Fijałkowska, Ewa Kaczyńska, Dorota Pieńkowska, Marta Kotte, Kamila Wasiak
Tenory: Krzysztof Golachowski, Paweł Krzeczunowicz, Piotr Matwiej, Grzegorz Ustaszewski
Basy: Hubert Baraniecki, Krzysztof Rodek, Jacek Marcinkowski, Marcin Krzeczunowicz

LA TEMPESTA
Jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, założony w 1998 roku w Warszawie. Wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego. Występuje w głównych salach koncertowych oraz na festiwalach w kraju i za granicą (Roma Festival Barocco, Internationales H.I.F. Biber Festival Wien, Tage fur Alte Musik Berlin i in.). Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą na Zam¬ku w Szczecinie podczas wystawienia The Fairy Queen Purcella w reżyserii Michała Znanieckiego. Dokonał kilkunastu nagrań CD, w tym serię albumów poświęconych muzyce archiwum klasztoru na Jasnej Górze oraz pierwsze polskie nagranie studyjne oratorium Mesjasz J.F. Haendla. Jest gospodarzem festiwalu Barok w Radości, bierze udział w cyklu wykonań wszystkich kantat J.S. Bacha na Uniwersytecie Warszawskim. W 2019 roku zespół został nominowany w trzech kategoriach do prestiżowej nagrody OPUS KLASSIK.

Chór Kameralnyjn Laetitia"
Istnieje od lutego 2016 r. a od listopada 2016 r. działa pod opieką Stowarzyszenia „In Laetitia”, które założyli jego członkowie. Zadebiutował 13 marca 2016 r. i od tamtego czasu zespół dał 22 koncerty. W 2019 r. Chór Kameralny „In Laetitia” oraz zespół La Tempesta pod dyrekcją Barbary Kucharczyk dwukrotnie wykonały fragmenty chóralne Pasji wg św. Jana J.S. Bacha w warszawskich kościołach: seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu i kościele pw. świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich we Włochach. Chór tworzą warszawiacy, którzy pragną realizować swoje pasje muzyczne. Większość osób ma formalne wykształcenie muzyczne, a pozostali wieloletnią praktykę muzyczną i doświadczenie chóralne. Zespół prowadzony jest od początku przez dyrygent Barbarę Kucharczyk, absolwentkę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kierunku dyrygentura chóralna oraz PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie śpiewu solowego. W repertuarze chóru są utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Benjamina Brittena, Kurta Bikkembergsa, Mariana Sawy, Stanisława Szczycińskiego, Stanisława Moryty, Ola Gieilo, Jacąuesa Arcadelta, Jana Maklakiewieża, Igora Strawińskiego, Jana Sebastiana Bacha, Jana Mąklakiewicza, Stanisława Moniuszki czy Józefa Świdra.

JAKUB BURZYŃSKI - śpiewak (kontratenor), teoretyk muzyki i dyrygent. W 1998 roku założył zespołu La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa repertuar XVI-XIX wieku. Jako solista wykonywał główne i drugoplanowe role w operach Charpentiera, Purcella, Vivaldiego, Haendla, Myslivećka, Mozarta, Krauzego i Zycha. Dokonał nagrania ponad dwudziestu CD dla wytwórni BIS, ARTS, DIVOX, NAXOS, MUSICON oraz DUX. Album Vespers of Sorrow z kompozycjami A. Vivaldiego został okrzyknięty Nagraniem Roku przez portal Music Web International, a jego fragmenty wykorzystane jako ścieżka dźwiękowa do nagrodzonego na festiwalu w Cannes francuskiego filmu DIVI-NES. Jakub Burzyński jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego Barok w Radości, wieloletnim wykładowcą Letniej Szkoły w Kelć, Holeśovie, Valticach i Broumovie (Czechy), kierownikiem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej Schloss Scharfeneck oraz stałym prelegentem Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu. W 2019 roku został nominowany do prestiżowej nagrody OPUS KLASSIK w kategorii Dyrygent Roku.

ARTUR JANDA bas-baryton, absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu dr hab. A. Radziejewskiej i w klasie fortepianu prof. K. Gierżoda. Laureat konkursów wokalnych: F. Platówny we Wrocławiu oraz Reszków w Częstochowie. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Częstochowy i Rządu Dolnej Austrii. Jako solista występował na większości polskich scen filharmonicznych pod kierownictwem znakomitych dyrygenLów. Z zespołem muzyki dawnej „La Tempesta” regularnie koncertuje i nagrywa. Będąc członkiem Sekstetu Wokalnego Muzyki Współczesnej proMODERN (2012-2015) otrzymał 2 nagrody Fryderyk 2015 m. in. w kategorii „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” za album Where Are You. Pieces From Warsaw. W 2018 roku otrzymał nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii „Album Roku - Muzyka Dawna” za nagranie Maddalena ai piedi di Cristo (A. Caldara). W 2019 i 2020 roku został nominowany do Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy Śpiewak Operowy”. W roku 2020 został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi.

BARBARA KUCHARCZYK - dyrygent, śpiewaczka (sopran) i trener wokalny. Urodzona w 1989 r. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na kierunku dyrygentura chóralna oraz PSM II Ist. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie śpiewu solowego. Od 2011 r. korepetytor emisji głosu w Grodziskim Chórze „Bogorya”. Od 2016 r. dyryygentka działającego w Warszawie-Włochach Chóru Kameralnego "In Laetitia", z którym przygotowała i wykonała m.in. „A Ceremony of Carols” Benjamina Brittena, „Mszę Polską” Jana Maklakiewicza oraz „Pasję wg św. Jana” i „Jesu, meine Freude” Jana Sebastiana Bacha. W listopadzie 2019 r. z Chórem Kameralnym „In Laetitia” zdobyła III miejsce w kategorii chórów kameralnych podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Varsovia Cantat. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła pod kierunkiem Walerii Przelaskowskiej-Rokity, Jacka Laszczkowskiego, Krzysztofa Szmyta, a obecnie Aleksandry Noviny-Chacińskiej. Wystąpiła w przedstawieniu sceniczno-operowym „Krakowiacy i Górale” J. Stefaniego w roli Basi. Wykonywała partie solowe w Mszach W. A. Mozarta, Kantatach J. S. Bacha oraz Stabat Mater Pergolesiego. W 2022 roku zadebiutowała w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu jako solistka „Gali Wiedeńskiej Operetki” pod batutą Bartosza Żurakowskiego.