"Wiersze wieczorne i inne prace"

Data: 31.05.2022 r., godz. 12.28    1031
Wernisaż wystawy Waldemara Rudyka w Galerii Piwniczka

Kolejna wystawa w Galerii Piwniczka przybliżyła naszym gościom twórczość z zakresu land art, a także wykraczające poza schematy obiekty będące połączeniem malarstwa, rysunku, kolażu i asamblażu.

Waldemar Rudyk, autor wystawy, tworzy duże obiekty rzeźbiarskie, ale również bardziej kameralne prace, które w zaskakująco dużej liczbie znalazły się w Galerii. Interesujące połączenia materiałowe (drewno, metal, kamień, szkło), spokojna, naturalna kolorystyka, czy wreszcie zwarta, konsekwentna forma prac wywołuje u widza poczucie spokoju, wyciszenia i bliskości z naturą. Jednocześnie w pracach Waldemara Rudyka pojawiają się elementy związane z literaturą, fragmenty tekstów czy nawiązania do zapisanych stron. Widzimy także nawiązania do architektury, fragmenty okien, drzwi czy zarysy miejskiej panoramy. Artysta łączy w swoich pracach te dwa światy – przyrody i cywilizacji. „To, co pojawia się w przestrzeni miasta, galerii, czy sielskiego krajobrazu, zdaje się być sumą i następstwem wyidealizowanych powidoków, zapamiętanych krajobrazów, miejsc, zdarzeń  i kulturowych odniesień – podsumowuje swoje działania Waldemar Rudyk.

Waldemar Rudyk to absolwent Instytutu Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeniach publicznych Jest autorem dwudziestu sześciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad dwustu wystawach zbiorowych, akcjach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Wystawa organizowana jest w ramach projektu „Biblioteka Twoim miejscem na mapie kultury” realizowanego z Programu BLISKO dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Wystawa czynna do 30 czerwca 2022 r.