Jesteś tutaj:

Urodziny Księżnej Eleonory

Data: 12.04.2022 r., godz. 13.00    2220
Uroczyste otwarcie stałej wystawy historycznej poświęconej właścicielom Radzymina przyciągnęło wiele osób do Domku Ogrodnika: goście zapełnili całą przestrzeń galerii.
Wydarzenie zainteresowało zarówno starszych, jak i młodszych widzów. Eksponaty, które zostały udostępnione między innymi przez Muzeum Narodowe w Lublinie czy Archiwum Główne Akt Dawnych, zrobiły ogromne wrażenie na zwiedzających. Pierwsza część wydarzenia poprowadzona została przez autorkę wystawy - Jolantę Boguszewską. Wspomniane zostały historie i powiązania radzymińskich rodów, ich wzajemne relacje i związki genealogiczne. Prelegentka przytoczyła mnóstwo ciekawostek z minionych lat. Istotnym punktem wydarzenia była również rozmowa dziennikarza Radia dla Ciebie Piotra Szymona Łosia z Zofią Wojtkowską, autorką książki "Saga rodu Czartoryskich". Dyskusja wywołała mnóstwo emocji, nie zabrakło też dawki humoru. Na koniec uczestnicy wznieśli toast za pamięć Księżnej!

Czy wiecie, który z właścicieli Radzymina był francuskim szpiegiem? A który z nich walczył z przeciwnikami, stojąc na jednej nodze? A która z właścicielek pozowała do portretu świętej Urszuli z dekoltem tak głębokim, że obraz ocenzurowano? Jeśli chcecie poznać radzymińską historię rodów Radzimińskich, Leszczyńskich, Morsztynów, Bielińskich i Czartoryskich, zapraszamy do Galerii Piwniczka. Zwiedzanie po telefonicznym kontakcie z Biblioteką w Radzyminie, 22 786 50 24, wew. 25.