Jesteś tutaj:

Wycieczka Dyskusyjnych Klubów Książki

Data: 28.06.2024 r., godz. 10.42    346
W środę 26 czerwca odbyła się wycieczka radzymińskich bibliotecznych Klubów Książki: Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Młodzieżowego Klubu Książki.

WycieczkaDKK.JPEG (231 KB)Wspólne zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, znajdującego się w malowniczym Stawisku. Mieści się ono w rezydencji podarowanej Annie przez jej ojca Stanisława Wilhelma Lilpopa z okazji ślubu młodych.


Od początków istnienia posiadłość Iwaszkiewiczów nie pełniła funkcji jedynie domu rodzinnego, była równocześnie tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym. Małżeństwo przyjmowało gości takich jak Czesław Miłosz, Karol Szymanowski, Jan Lechoń, czy Antoni Słonimski. W okresie okupacji w Stawisku schronienie znaleźli również warszawscy uciekinierzy, m.in.: Krzysztof Kamil Baczyński, Pola Gojawiczyńska i Witold Lutosławski. Stawisko - jeszcze niedawne centrum inspiracji pisarza - dziś zachwyca swym pięknem i przyciąga licznymi, oryginalnymi eksponatami oraz niepowtarzalną przyrodą.


Członkowie Klubów mieli również okazję odwiedzić Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w pałacu w Otrębusach. To właśnie tam swoje pierwsze kroki stawiał legendarny Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” założony przez Tadeusza Sygietyńskiego. Obecnie zespół ten jest jedną z największych formacji artystycznych na świecie sięgających do tradycyjnej kultury ludowej. Na miejscu oprócz wystawy poświęconej historii „Mazowsza" i jego osiągnięciach, można było podziwiać charakterystyczne dla danych regionów Polski ludowe instrumenty, różnorodne style taneczne oraz inspirowane folklorem stroje używane przez tancerzy zespołu na scenie.


Zwieńczeniem wycieczki były warsztaty ETNO-DESIGN, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonali spersonalizowane torby z tradycyjnym kurpiowskim wzorem.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miło spędzony czas :)