Jesteś tutaj:

Radzymiński Uniwersytet Otwarty

12516
Późną jesienią 2015 roku ruszył Radzymiński Uniwersytet Otwarty. Organizuje zajęcia dla wszystkich – niezależnie od wieku, wykształcenia, stanu zdrowia – którzy chcą się rozwijać, uczyć dla przyjemności i z pragnienia ciągłego poznawania świata.

Uniwersytet służy uzupełnianiu wiedzy, ale przede wszystkim rozwijaniu twórczego myślenia, nowych zainteresowań, przebywaniu z ludźmi aktywnymi, którzy chcą czerpać z życia pełnymi garściami, wykorzystać szansę na takie pokierowanie swoim życiem, by było barwne, ciekawe, wyjątkowe. Znany i ceniony doradca, psycholog, dziennikarz radiowy i telewizyjny Andrzej Komorowski, w wykładzie inauguracyjnym poruszył jedną z najważniejszych kwestii, z którą boryka się każdy człowiek odkąd istnieje Świat: jak żyć, by nadać mu sens, cel, by pozostawić po sobie trwały ślad. Co oznacza osiągnięcie sukcesu? Jak lubić, kochać innych i być lubianym/kochanym? Jak czynić dobro, wzbogacać swoje życie i życie ludzi wokół?

Każdy kolejny wykład dotyczył (i dotyczył będzie) zupełnie innego zagadnienia, poprowadzony był i będzie przez innego, ciekawego prelegenta. Dla przykładu (na podstawie już zorganizowanych zajęć). Marian Bucoń, inżynier elektronik, zamieszkały od wielu lat w Załubicach, wprowadził seniorów w świat komputerów i internetu. Zuzanna Dąbrowska, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia opowiadała o tym „jak funkcjonują media w Polsce”. Piotr Kociszewski, podróżnik, przewodnik wycieczek, właściciel biura podróży, przekonywał, że Polska może być egzotyczna, że określenie „egzotyka” nie musi być zarezerwowane tylko dla dalekich krajów, a następnie udowadniał, gdzie i dlaczego można tę egzotykę w Polsce znaleźć.  Dr n.med. Jacek Putz, polski lekarz, specjalista zdrowia publicznego, nauczyciel akademicki i działacz społeczny odwiedził nas z wykładem zatytułowanym „Jak być młodym i bogatym i szczęśliwym do późnych lat?”. Pierwszy rok akademicki zakończy w czerwcu Eugeniusz Nowicki – pedagog, polonista, trener i wykładowca centrów doskonalenia nauczycieli i uniwersytetów trzeciego wieku.

Każdy wykład jest nagrywany i umieszczany w internecie, na stronie biblioteki. Można do niego wracać, odsłuchać go ponownie, albo posłuchać po raz pierwszy – jeśli czas i inne obowiązki nie pozwoliły na to, by przyjść na spotkanie. Wreszcie, dzięki nagraniom umieszczanym w internecie uczestnikami uniwersytetu mogą być osoby, które z powodu choroby, złego stanu zdrowia lub innych przeciwskazań nie są w stanie docierać do biblioteki na wykłady.

Radzymiński Uniwersytet Otwarty zaprasza na spotkania dorosłych bez względu na wiek, wykształcenie, poglądy, przynależność do klubów, zrzeszeń, organizacji. Z czasem – jeśli będą zainteresowani – może się wokół niego rozwinąć wiele grup zainteresowań, zajęć dodatkowych. Na razie ruszył kurs komputerowy dla seniorów (to pierwsza z takich dodatkowych inicjatyw).

- > najbliższe spotkanie: 29.01.2024 godz. 15.00, Elżbieta Piskorz-Branekova - Radzymiński strój ludowy na tle innych strojów regionalnych Mazowsza

Poniżej wykaz nagrań wybranych wykładów (począwszy od inauguracyjnego) uporządkowanych chronologicznie.